سوالات متداول

اسم و یا حروف دلخواه خود را در قسمت جستجو پیدا کرده و سپس از طریق ایمیل Info@ClickDomain.ir و یا شماره ۰۹۲۱۳۱۵۰۲۴۶  با پشتیبانی در تماس باشید.

دومین یا دامنه در واقع آدرس وب سایت شماست و به زبان ساده تر مشابه آدرس منزل شماست که با دانستن این آدرس هر شخص می تواند منزل شما را پیدا نماید. ClickDomain.ir نمونه یک دومین است که به ClickDomain در اینجا پیشوند گفته می شود و به دلخواه شما با سه کاراکتر به بالا قابل انتخاب است و .IR در اینجا پسوند دامنه است که مدلهای مختلف دارد و متداولترین آنها com و online, net , org , info می باشد .

متداول ترین نوع دامنهIR و COM می باشند که از پسوند IR برای سایتهای با موضوعیت ملی که یشتر در بخش داخل ایران فعالیت دارند استفاده میگردد و دامنه  com برای سایتهای بین المللی  و شرکت هایی که تمایل دارند در زمینه بین المللی شناخته شوند بیشتر کاربرد دارد. هر پسوند نشانگر فعالیت سایت در آن زمینه است. برای مثال ir نشان دهنده ایرانی بودن، com تجاری بودن، net اینترنتی بودن، org سازمانی بودن و … می باشد. معمولا هر پسوند قیمت متفاوتی دارد ولی شرایط ثبت دامنه های بین المللی یکسان است ولی دامین ir شرایط خاص خود را دارد.

دامنه ir به عنوان دامنه ملی شناخته می شود که مختص کشور ایران است.

هر کشوری برای خودش دامنه ملی مشابه حرف اختصاری که با آن شناخته می شود دارد.

برای مثال دامنه ملی ایران IR، آمریکا US، اروپا EU است. دامنه های ملی دارای سازمان اختصاصی هستند و در ایران www.nic.ir که به اختصار به آن ایرنیک گفته میشود مسئول رسیدگی و ثبت دامنه های IR است.

تنها مرجع رسمی دامنه IR این سایت است و کلیه شرکتهای هوستینگ به شکل مستقیم یا غیر مستقیم نماینده این سایت هستند و باید از این سایت خرید کرده و دامنه های IR را ثبت نمایند. سایر دامنه ها از طریق شرکتهای بین المللی که آنها هم نماینده فروش سازمان بین المللی ICANN هستند به ثبت میرسند و شرکتهای هوستینگ هم از طریق این شرکتهای بین المللی و با دریافت نمایندگی از این شرکت ها دامنه های بین المللی را ثبت میکنند.

نیک هندل مختص دامنه های ir است و برای دامنه های بین المللی استفاده نمیگردد. هر شخصی برای اینکه یک دامنه ir به نام خودش داشته باشد باید در سایت www.nic.ir ثبت نام نماید. پس از ثبت نام به هر شخص یک شناسه که اصطلاحا به آن نیک هندل گفته می شود اختصاص داده میشود. این شناسه شامل دو حرف اول اسم مالک حساب و شماره ثبت نام شخص در سایت ایرنیک است.

برای انتقال دامنه ir. به نیک هندل خودتان باید مراحل زیر رو به ترتیب انجام دهید:

1) وارد حساب کاربری خود در سایت nic.ir شوید .
2) وارد بخش ” مشخصه های شناسه ” شوید.
3) در این بخش گزینه های “صاحب امتیاز” و “رابط اداری” را با گزینه های خودم و نمایندگان تنظیم نمایید.
4) در سایت کلیک دومین از منوی “دامنه” گزینه “انتقال دامنه” را کلیک نمایید و مراحل خرید را انجام دهید.
5) در پایان سفارش در بخش توضیحات سفارش نیک هندل جدید را درج نمایید.
6) پس از پرداخت وجه در انتها منتظر تایید شدن وضعیت سفارش توسط کارشناسان فروش ما باشید.

لطفا توجه نمایید ایرنیک برای انجام هر کاری بجز تغییر dns هزینه دریافت میکند حتی برای کنسل کردن دامین هم باید هزینه پرداخت نمایید.

حداقل زمان ممکن برای خرید یک دامنه یکسال است و این امکان وجود دارد که شما تا 10 سال یک دامنه را خریداری نمایید. برای دامنه های بین المللی زمان از یک تا ده سال به دلخواه کاربر قابل انتخاب است ولی برای دامنه های ملی (ir , co.ir , …) مدت زمان مالکیت دومین یکساله و پنج ساله است و غیر از این دو زمان حالت دیگری ممکن نیست.

whois به مجموع مشخصات ثبت کننده دامنه، مشخصات سرور و نیم سرور، تاریخ ثبت، تاریخ تغییرات و تاریخ انقضای دامنه گفته میشود.