NFT یا توکن غیر قابل تعویض

NFT چیست ؟

NFT چیست ؟

NFT چیست ؟ یا توکن غیر قابل تعویض، یک دارایی دیجیتال مانند رمزارزهاست که بر روی سیستم بلاکچین ذخیره می‌شود. اما دارای تفاوتی اساسی با ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و غیره است. ارزهای دیجیتال و یا فیات قابل معاوضه در گروه دارایی‌های مثلی و یا قابل معاوضه قرار می‌گیرند. زیرا هر یک دارای ارزشی هستند که می‌توان در ازای دیگری آن را معامله کرد. اما دارایی غیرمثلی یا غیرقابل معاوضه دارایی‌هایی هستند که با چیزی معاوضه نمی‌شوند. آیا زمانی که شما کالا یا وسیله‌ای را به عنوان قرض به کسی می‌دهید انتظار دارید به جای آن چیز دیگری برای شما پس بیاورد؟ انتظار دارید در ازای خودرویی که به دوستتان قرض داده اید، اتومبیل دیگری پس بگیرید؟برای درک توکن‌های NFT به شما پیشنهاد می‌کنیم تا این مقاله را دنبال کنید. این مقاله با هدف پاسخگویی به سوالات شما و در نهایت شناخت توکن‌های NFT گردآوری شده است.

 

توکن NFT چیست ؟

توکن NFT نوعی ارز دیجیتال قابل جمع آوری و نگهداری است. این دارایی ارزش خود را به صورت ارز دیجیتال حفظ می‌کند. NFT به معنای تتوکن غیر قابل تعویض است. به دلیل اینکه هیچ یک از NFTها مشابه یکدیگر نیستند، از این رو با یکدیگر معاوضه نمی‌شوند. زیرا هر یک دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و اطلاعات مشخص مربوط به خود هستند.

فرق بین توکن قابل معاوضه و غیرقابل معاوضه

حتما شما نیز واژه بلاکچین را زمانی شناختید که با ارزهای دیجیتال آشنا شدید. بهتر است بدانید که واژه بلاکچین تنها مختص توسعه دارایی‌های رمزارز مانند بیت کوین، اتریوم و غیره نیست. بلاکچین هدفی ورای تولید و مبادله ارزهای دیجیتال دارد. از فناوری بلاکچین می‌توان در ساز و کار دولت‌ها و شرکت‌ها استفاده کرد. امروزه از این تکنولوژی در زمینه نگهداری و تخصیص داده‌ها و اطلاعات مختلفی استفاده می‌کنند. به طور مثال افراد می‌توانند گواهینامه و مدارک خود را بر روی بلاکچین قرار داده تا در تمام جهان شناخته شده باشند.

اصولا از بلاکچین به علت وجود امنیت بالا در نگهداری ارزش و اطلاعات استفاده می‌کنند. توکن‌هایی که منحصر به فرد هستند و به جای ارزش، اطلاعات را در خود نگه می‌دارند همان توکن‌های NFT یا غیرقابل معاوضه هستند. توکن‌های قابل معاوضه دارایی‌هایی مانند رمزارز و پول هستند. به راحتی با یکدیگر مبادله می‌شوند. پول، طلا و ارزهای دیجیتال را می‌توان در هر کشوری به همان اندازه ارزش، معاوضه کرد. اما توکن‌های NFT غیرقابل معاوضه هستند و ارزش خود را از کالای اختصاص یافته به آن‌ها دریافت می‌کنند. این توکن‌ها دارای شناسه‌های مخصوصی بوده و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. همچنین کمیاب بوده و به دلیل تقاضای زیاد دارای ارزش زیادی هم هستند. با NFTها هم می‌توان تجارت کرد و هم می‌توان انتقال مالکیت انجام داد.

NFT چیست و چگونه کار می‌کند؟

NFTها قسمتی از بلاکچین اتریوم هستند که یک سری اطلاعات اضافی در آن‌ها ذخیره شده است. این اطلاعات بخش مهمی از رمزارزها را تشکیل می‌دهند. NFTها باعث می‌گردند تا هنر، موسیقی، ویدئو، بازی‌ها و مواردی از این قبیل با فرمت‌های عکس، موزیک، فیلم و غیره ذخیره شوند. تمام NFTها دارای ارزش یکسان نیستند. مثلا همان طور که یک نقاشی اصل دارای چندین نسخه کپی نیز می‌باشد به طوری که همه آن‌ها با توجه به اصل و کپی بودن خرید و فروش می‌شوند؛ NFTها هم دارای ارزش اصلی و فرعی هستند. برای درک بهتر شما با دانلود یک عکس یا فیلم نمی‌توانید صاحب آن شوید زیرا چیزی که شما دانلود کرده‌اید اطلاعات ذخیره شده‌ای را به همراه ندارد که بتواند بخشی از بلاکچین اتریوم باشد.

مزایای NFT چیست ؟

توکن‌های غیرقابل معاوضه منحصر به فرد هستند

این نوع توکن‌ها ویژگی‌هایی دارند که در توکن دیگری وجود ندارد. همان طور که یک خودرو با مشخصات و شماره پلاک منحصر به فرد وجود دارد.

توکن‌های NFT کمیاب هستند

همان طور که می‌دانید کمیاب بودن یکی از دلایل ارزشمند بودن است. از برخی توکن‌های غیرمثلی فقط یک عدد ساخته می‌شود. گرچه توسعه دهندگان هر اندازه که بخواهند می‌توانند از این نوع توکن‌ها بسازند اما با محدودیت باعث نادربودن و در نتیجه ارزشمند بودن آن‌ها می‌شوند.

توکن‌های NFT تقسیم نشدنی هستند

اغلب این نوع توکن‌ها تقسیم نمی‌شوند. زیرا یک اثر هنری دیجیتالی یا خرید می‌شود و یا اصلا خریداری نمی‌شود. دقیقا برعکس بیت کوین که تا ۸ رقم اعشار قابل تقسیم است و بسیاری از سرمایه گذاران کسری از یک بیت کوین را خریداری می‌کنند. به عنوان مثال در مورد NFTها شما نمی‌توانید یک کسری از یک بلیط را خریداری کنید.

NFTها دارای مالکیت حقیقی هستند

فناوری بلاکچین با استفاده از توزیع داده‌ای که سازماندهی می‌کند به کاربران خود مالکیت حقیقی می‌دهد. به عبارتی می‌توان خالق اصلی داده‌های بلاکچین را ردیابی کرد. این کار باعث‌عدم تقلب در بلاکچین می‌شود.

NFTها تخریب ناپذیر هستند

همان طور که در بالا نیز اشاره شد این توکن‌های غیر قابل معاوضه بر روی بلاکچین ذخیره می‌شوند. از قراردادهای هوشمند بهره می‌برند. از این رو هیچ توکنی را نمی‌توان تخریب کرد. فرض کنید در یک بازی دیجیتالی، تفنگی دارای یک صاحب است. این تفنگ فقط برای آن شخص بوده و در اختیار شخص دیگر و یا حتی شرکت سازنده آن نیست.

معایب NFT چیست ؟

تولید NFTها انرژی بسیاری مصرف می‌کند که ممکن است بر روی محیط زیست تاثیرگذار باشد و شرایط اقلیمی را تغییر دهد.

پول‌های بسیاری در بازار NFTها جا به جا می‌شود. همین امر باعث شده برخی افراد این موضوع را بحث برانگیز جلوه داده و موافق وجود آن نباشند.

کاربردهای NFT چیست

یکی از کاربردهای مهم در حوزه هنر دیجیتال، حفظ حق کپی رایت است. زیرا امروزه به راحتی شاهد سرقت آثار هنری هستیم. با استفاده از فناوری NFT هر فرد می‌تواند یک اثر هنری اصل خریداری کند. سپس با استفاده از بلاکچین مالکیت فرد اثبات خواهد شد. با پیدایش NFTها هنرمندان می‌توانند درآمد بیشتری کسب نمایند زیرا در این بین واسطه‌ها حذف خواهند شد و تقلب نیز از بین خواهد رفت.

افرادی که به دنبال جمع آوری کلکسیونی از یک چیز خاص هستند به راحتی می‌توانند توسط توکن‌های غیرمثلی، دارایی‌های دیجیتالی محبوب خود را جمع آوری می‌کنند.

توکن‌های NFT در بازی‌های کامپیوتری نیز استفاده می‌شوند. به این صورت که مثلا یک ماشین مسابقه را می‌توان به راحتی حتی در خارج از بازی و در صرافی آنلاین به فروش رساند.

امروزه می‌توان در دنیای مجازی فعالیت کرد و املاک و مستغلاتی را خرید و فروش و معامله کرد. همچنین با استفاده از تکنولوژی NFT می‌توان هر دارایی را در دنیای واقعی به توکن تبدیل کرد. این کار باعث سادگی و راحتی معاملات می‌گردد. گرچه هنوز از این ویژگی استفاده نشده است و این فناوری در اول مسیر رشد خود قرار دارد.

یکی دیگر از کاربردهای مهم NFTها ثبت اطلاعات شخصی افراد و هویت آن هاست. یعنی توکن‌های غیرمثلی می‌توانند تمام اطلاعات و ویژگی‌های ما را به صورت دیجیتالی درآورده و کنترل آن‌ها را به خود ما بسپارند.

نمونه‌هایی از بهترین NFT چیست

۱- اثر هنری «Everydays – The First ۵۰۰۰ Days» که در سال ۲۰۲۱ با قیمتی برابر ۳/۶۹ میلیون دلار به فروش رفت یک NFT به شمار می‌آید.

۲- کلکسیون Genesis که در سال ۲۰۲۰ با قیمتی برابر ۱۱۱.۳۷۷ دلار به فروش رفت.

۳- اولین خانه دیجیتالی با نام «Mars House» که با قیمت ۵۰۰هزار دلار به فروش رسیده است. این خانه به صورت سه بعدی و شیشه‌ای طراحی شده است. با استفاده از واقعیت مجازی می‌توان در تراس آن حمام آفتاب گرفت.

۴- تصویری با نام «Disaster Girl» نیز بسیار مشهور است. دخترکی را به تصویر کشیده که در مقابل یک آتش سوزی در حال پوزخند است. در سال ۲۰۰۵ با مبلغ ۵۰۰هزار دلار به فروش رسیده است.

۵- بازی CryptoKitties اولین پروژه بازی مبتنی بر NFT بود که در سال ۲۰۱۷ روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شد. این پروژه با قیمتی برابر با ۲۰۰هزار دلار به فروش گذاشته شده است.

۶- بازی Decentraland طوری طراحی شده که می‌توانید در یک دنیای مجازی زندگی کنید و دارایی‌های مجازی نیز به دست آورید. افراد می‌توانند زمین‌های مجازی با نام «LAND» را با استفاده از ارز دیجیتال بومی این شبکه یعنی رمزارز MANAمعامله کنند.

یک نکته جالب در مورد NFTها این است که NFTهای فروخته شده می‌تواند درصدی از فروش را به صاحب اثر اختصاص دهد. به عبارتی صاحب یک اثر NFT در فروش‌های بعدی سهمی از درصد فروش را می‌تواند در اختیار داشته باشد.

چگونه وارد پروژه‌های NFT شویم؟

قبل از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های NFT بهتر است دو نکته مهم را در نظر بگیرید و سپس تصمیم به شرکت در این گونه پروژه بگیرید. اول اینکه کارمزد فعالیت در این نوع پروژه بالاست. مورد دوم هم این است که این نوع توکن‌ها را هرگز با توکن‌هایی مانند بیت کوین مقایسه نکنید. شما هر زمانی که بخواهید می‌توانید بیت کوین خود را بفروشید زیرا می‌دانید تقاضا برای خرید ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین زیاد است. اما در مورد توکن‌های غیرقابل معاوضه یا همان NFTها این گونه نیست. مثلا در بازی CryptoKitties اگر یک گربه خریداری کرده‌اید به این معنا نیست که می‌توانید خیلی سریع و هر زمان که خواستید آن را معامله کنید. باید خریدار پیدا شود تا بتوانید دارایی خود را بفروشید. این ممکن است زمان بر باشد.

حال پیشنهاد ما در درجه اول انجام تحقیقات و بررسی‌های کافی در مورد این گونه پروژه هاست. اگر به این نوع از دارایی‌های دیجیتال که بیشتر جنبه سرگرمی دارند؛ علاقه‌مند هستید مراحل زیر را برای شروع انجام دهید.

۱- انتخاب و ورود به وب سایت پروژه‌ای که قصد فعالیت در آن را دارید و ثبت نام در آن

۲- نصب کیف پول متناسب با پروژه

۳- انتقال اتر و یا توکن دیگری به کیف پول خود (برخی پروژه‌ها خرید و فروش را با اتر و برخی دیگر با استفاده از یک توکن خاص انجام می‌دهند.)

جمع‌بندی nft چیست

همان طور که با مطالعه این مطلب متوجه شدید بNFTها همان توکن‌های غیرمثلی یا غیرقابل معاوضه هستند که کمیاب بوده و از ارزش بالایی برخوردارند. این توکن‌ها بر روی بلاکچین ذخیره می‌شوند. اما بر خلاف ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم هستند. زیرا هر واحد از NFT با واحد دیگر متفاوت بوده و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. از این رو غیرقابل معاوضه هستند. بازار این نوع توکن‌ها هنوز بسیار کوچک و محدود است. بیشترین کاربرد را در بازی‌های کامپیوتری، کالاهای کلکسیونی و آثار هنری دیجیتالی مانند فیلم و عکس، صدور بلیط‌ها و همچنین فروش نام دامنه‌ها دارند.

این نوع توکن‌ها نوظهور بوده و ورود به آن‌ها دارای ریسک‌هایی می‌باشد. به همین دلیل قبل از اقدام به انجام چنین پروژه‌هایی بهتر است تحقیقات خود را کامل کرده تا احتمالات ضرر و زیان را به حداقل رسانده و تجربه‌ای جذاب و سودمند داشته باشید.

سوالات متداول پیرامون NFT

پروژه‌های برتر در حوزه NFT چیست و کدام‌ها هستند؟

چندین پروژه برتر از نظر حجم معاملات NFT وجود دارد که عبارتند از: AXIE INFINITY (بازی نگهداری و جمع‌آوری حیوانات خانگی دیجیتالی)، SUPERRARE (بازار معاملات آثار هنری دیجیتال)، SORARE (بازی فوتبال فانتزی مبتنی بر بلاکچین)، CRYPTOVOXELS (دنیای مجازی)، MAKERSPLACE (بازار معاملات آثار هنری دیجیتال)، DECENTRALAND (دنیای مجازی)، CRYPTOKITTIES (بازی جمع‌آوری گربه‌های دیجیتالی).

پروژه‌های NFT چیست و چگونه ساخته می‌شوند؟

توسعه دهندگان اتریوم با کمک استانداردهایی مانند ERC721 و ERC1155 پروژه‌های خود را ایجاد می‌کنند. در استاندارد ERC721، مالکیت هر توکن برای هر آدرس مشخص می‌شود و قابلیت انتقال در آن تعبیه شده است. استاندارد ERC1155 نیز که تیم انجین کوین آن را ارائه کرده است، این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا بتوانند توکن‌های نیمه‌مثلی (semi-fungible) ایجاد کنند.

آیا توسعه دهندگان فقط با توکن اتریوم صدور توکن NFT را انجام می‌دهند؟

البته که به غیر از اتریوم، بر روی بلاکچین‌های دیگری مانند ایاس (EOS)، کازماس (Cosmos) و مانا (MANA) هم صدور توکن غیرمثلی وجود دارد. اما توسعه‌دهندگان همچنان اتریوم را به علت وجود ابزارهای متعدد به دیگر بلاکچین‌ها ترجیح می‌دهند.

منبع وبسایت:    jibitex.com 

چگونگی خرید دامنه قبلا ثبت شده
مقدمات راه اندازی کسب و کار آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ناوبری

سبد خرید من

بستن
دیده شده

اخیرا دیده شده

بستن

خوش آمدید !


حریم خصوصی ثبت نام سیاست حفظ حریم خصوصی.

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

قبلا ثبت‌نام کرده‌اید؟

مشاهده سریع

بستن

دسته بندی ها