آموزش ثبت دامنه IR.

با توجه به تحولات سال‌های اخیر در کسب‌و‌کارها و ورود بسیاری از تجارت‌های سنتی به بازار دیجیتال، نیاز به داشتن یک سایتِ فعال، بیشتر از قبل احساس می‌شود. همه ما می‌دانیم که قدم اول در ساخت یک وب سایت، انتخاب دامنه برای آن است. به همین منظور در این مقاله بر آن شدیم تا به آموزش ثبت دامنه IR. بپردازیم.

نحوه ثبت دامنه ir

دامنه‌ها با پسوندهای مختلف، معانی متفاوتی را به کاربران انتقال می‌دهند و حیطه فعالیت سایت را مشخص می‌کنند.

ثبت دامنه با پسوند ir که به پسوند ملی و ایرانی نیز معروف است، تحت نظارت مرجع ثبت دامنه ir یا همان ایرنیک انجام می‌شود و طبق قوانین و شرایط این سازمان دامنه‌ها امکان ثبت شدن از یک، تا ۵ سال را دارند. با توجه به اینکه ثبت دامنه تنها با نام‌های استانداردِ مورد تایید این مرجع امکان‌پذیر است، لذا می‌بایست در نهایت رد یا تایید نیز توسط کارشناسان این مرجع انجام شود.

 

آموزش ایجاد شناسه ایرنیک

پیش از آنکه بخواهیم به آموزش ثبت دامنه آی آر بپردازیم، باید به شما نحوه ایجاد شناسه ایرنیک را بیاموزیم.

در زمان ثبت دامنه در ایرنیک، ثبت نام در این وب سایت و ایجاد شناسه کاربری الزامی است. از همان ابتدا باید مالکیت دامنه خود را مشخص فرمایید. جهت ایجاد شناسه کاربری در ایرنیک با اطلاعات حقیقی یا حقوقی، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

ابندا در مرورگر خود آدرس www.nic.ir را وارد نمایید. سپس از منوی سمت چپ بالای سایت، بر روی دکمه”مشخصه‌های شناسه” کلیک کرده و گزینه ساختن شناسه کاربری را انتخاب نمایید.

 

ساختن شناسه کاربری در ایرنیک

سپس با توجه به نوع فعالیت وب سایت خود نوع کاربری حقیقی، حقوقی جهت شرکت یا موسسه غیر دولتی، وزارتخانه، سازمان یا نهاد دولتی یا مرکز پژوهشی و آموزشی را در ایرنیک مشخص نمایید. در اینجای آموزش ثبت دامنه در ایرنیک  بهتر است بدانید که از ابتدای کار باید نوع کاربری شخصی یا شرکتی و سازمان غیردولتی یا دولتی خود را مشخص نمایید و توجه داشته باشید که در ادامه روال ایجاد شناسه و ثبت دامنه نیز، ارائه اطلاعات و مدارک متناسب با نوع شناسه انتخابی شما پیگیری خواهد شد. پس باید این انتخاب، حساب شده ‌ انجام شود.

آموزش مراحل ثبت دامنه ir

در مرحله بعدی آموزش ثبت دامنه IR. با انتخاب شناسه حقیقی، در ادامه می‌بایست اطلاعات شخصی خود را به فارسی و انگلیسی، اطلاعات هویتی همچون کد ملی برای اتباع ایرانی و شماره گذرنامه  و کد ۱۰ رقمی اتباع غیر ایرانی، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه خود را، وارد نمایید.

تعیین شناسه حقیقی یا حقوقی در آموزش ثبت دامنه ir

با انتخاب شناسه حقوقی نیز می‌بایست نام سازمان و مدیر عامل، اطلاعات احراز هویت مانند شماره ثبت و شناسه ملی، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه مجموعه را وارد نمایید.

با انتخاب ایجاد شناسه، برای سازمان‌های دولتی هم باید نام سازمان و مدیر، اطلاعات احراز هویت مانند نوع سازمان و استان و شهر، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه را درج فرمایید.

و در آخر با انتخاب مرکز آموزشی و پژوهشی نام موسسه و نام صاحب امتیاز موسسه، اطلاعات احراز هویت مانند نوع موسسه، استان و شهر فعالیت آن، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه را درج کنید.

در آخر در هر دو نوع شناسه‌های حقیقی و حقوقی، باید رابط‌های مجازی که امکان مدیریت شناسه و دامنه‌های شما را خواهند داشت، مشخص کنید.

اگر رابط مجاز را خصوصی انتخاب کنید، تمامی اختیارات دامنه‌های خود را به  شناسه ایجاد شده  واگذار می‌کنید.

اگر رابط مجاز را آزاد برای نمایندگان فروش ایرنیک انتخاب کنید، این امکان را فراهم خواهید کرد که از طریق تعریف نمایندگان ایرنیک، مدیریت تمدید یا تغییر DNS دامنه و مدیریت رابط‌های خود را به نمایندگان مورد تایید ایرنیک مانند “ایران هاست” واگذار نمایید.

و در آخر اگر گزینه آزاد را برای همه در زمان ایجاد شناسه برگزینید، تمامی دارندگان شناسه فعال ایرنیک می‌توانند مدیریت DNS های دامنه، فعالیت‌های مالی شناسه را بر عهده بگیرند.

 

رابط های مجاز در آموزش ثبت دامنه ir

در آخر پس از انتخاب دکمه “بازنگری” به مرحله بازبینی اطلاعات خواهید رفت و اگر موردی نیاز به ویرایش و تغییر داشته باشد، باید دکمه “بازگشت” را انتخاب کرده و به یک مرحله قبل باز‌گردید تا امکان اعمال هرگونه تغییر در اطلاعات درج شده مقدور ‌گردد.

مرحله بازنگری ثبت شناسه ایرنیک

در مقابل با انتخاب دکمه ” موافقم، دریافت شناسه” به مرحله نهایی شدن ایجاد شناسه خواهید رفت و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه برای شما، ظاهر می‌گردد و نیک هندل خود را مشاهده خواهید کرد.

مشاهده نیک هندل

توجه داشته باشید به محض ایجاد شناسه برای شما، یک ایمیل با رمز عبور یکبار مصرف رسال خواهد شد که می‌بایست در اسرع وقت به شناسه کاربری خود وارد شوید و در اولین ورود رمز عبور نیک هندل یا همان شناسه ایرنیک خود را تغییر دهید تا از این پس به راحتی با اطلاعات صحیح، امکان ورود برای شما مقدور گردد. درهمین ابتدای کار نیز، یکبار سوال محرمانه ایجاد شده نمایان شده و با وارد کردن پاسخ صحیح آن تغییر رمز یکبار مصرف سیستمی، با موفقیت انجام خواهد شد.

همچنین شما می توانید از دامنه های گرداوری شده تخصصی که در وبسایت ClickDomain.ir موجود می باشد یکی را انتخاب کرده و پس از توافق خرید و همچنین ایجاد شناسه ایرنیک نسبت به انتقال دامنه مورد نظر به نام خود اقدام نمایید.

 

راهنمای خرید دامنه برای راه_اندازی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ناوبری

سبد خرید من

بستن
دیده شده

اخیرا دیده شده

بستن

خوش آمدید !


حریم خصوصی ثبت نام سیاست حفظ حریم خصوصی.

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

قبلا ثبت‌نام کرده‌اید؟

مشاهده سریع

بستن

دسته بندی ها